TW-06-08-T-D-550-100
DigiKey Part Number
TW-06-08-T-D-550-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-06-08-T-D-550-100
Description
CONN BRD STACK 2.00 12POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TW-06-08-T-D-550-100 Models
Category
Length - Overall Pin
0.831" (21.107mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.181" (4.597mm)
Series
Length - Stack Height
0.550" (13.970mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.100" (2.540mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
12
Termination
Solder
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)