TLH-020-0.50-G-D-A-K
DigiKey Part Number
612-TLH-020-0.50-G-D-A-K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLH-020-0.50-G-D-A-K
Description
0.50 MM MICRO BLADE & BEAM ULTRA
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Features
Board Guide, Pick and Place
Packaging
Strip
Mated Stacking Heights
2mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.056" (1.42mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)