T2SD-20-24-L-07.87-TR-NUS
DigiKey Part Number
612-T2SD-20-24-L-07.87-TR-NUS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T2SD-20-24-L-07.87-TR-NUS
Description
CBL ASSY 2MM
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Plug 0.656' (200.00mm, 7.87")
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
0.656' (200.00mm, 7.87")
Series
Features
Latch Lock, Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Black, Individual
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Plug
Cable Termination
Crimp
Number of Positions
40
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)