SS5-20-3.50-L-D-K-TR
DigiKey Part Number
SAM14578TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM14578CT-ND - Cut Tape (CT)
SAM14578DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS5-20-3.50-L-D-K-TR
Description
CONN SOCKET 40POS SMD GOLD
Detailed Description
40 Position Connector Socket, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
SS5-20-3.50-L-D-K-TR Models
Mated Stacking Heights
4.5mm, 5.5mm, 6mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.132" (3.35mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)