SEAM-50-11.0-S-10-2-A-K-TR
SEAM-50-11.0-S-10-2-A-K-TR
SEARAY
SEAM-50-11.0-S-10-2-A-K-TR
DigiKey Part Number
SAM14480TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM14480CT-ND - Cut Tape (CT)
SAM14480DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAM-50-11.0-S-10-2-A-K-TR
Description
CONN HD ARRAY PLUG 500P SMD GOLD
Detailed Description
500 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
SEAM-50-11.0-S-10-2-A-K-TR Models
Number of Rows
10
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
16mm, 17mm, 17.5mm, 18.5mm
Number of Positions
500
Height Above Board
0.575" (14.61mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)