SEAM-50-11.0-L-10-1-A-K-TR
DigiKey Part Number
SEAM-50-11.0-L-10-1-A-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAM-50-11.0-L-10-1-A-K-TR
Description
CONN HD ARRAY PLUG 500P SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
SEAM-50-11.0-L-10-1-A-K-TR Models
Number of Rows
10
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights
16mm, 17mm, 17.5mm, 18.5mm, 19mm
Number of Positions
500
Height Above Board
0.575" (14.61mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)