SEAM-50-02.0-S-08-1-A-GP-K-TR
DigiKey Part Number
612-SEAM-50-02.0-S-08-1-A-GP-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
612-SEAM-50-02.0-S-08-1-A-GP-K-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAM-50-02.0-S-08-1-A-GP-K-TR
Description
CONN HD ARRAY PLUG 400P SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
SEAM-50-02.0-S-08-1-A-GP-K-TR Models
Number of Rows
8
Features
Board Guide, Mating Flange, Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights
7mm, 8mm, 8.5mm, 9.5mm, 10mm
Number of Positions
400
Height Above Board
0.181" (4.60mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)