SEAM-10-03.5-S-04-2-A-K-TR
DigiKey Part Number
612-SEAM-10-03.5-S-04-2-A-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
612-SEAM-10-03.5-S-04-2-A-K-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
612-SEAM-10-03.5-S-04-2-A-K-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAM-10-03.5-S-04-2-A-K-TR
Description
CONN HD ARRAY PLUG 40P SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SEAM-10-03.5-S-04-2-A-K-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
4
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
High Density Array, Male
Mated Stacking Heights
8.5mm, 9.5mm, 10mm, 11mm, 11.5mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.240" (6.10mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)