SEAF-50-05.0-L-08-1-A-K-TR
DigiKey Part Number
612-SEAF-50-05.0-L-08-1-A-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
612-SEAF-50-05.0-L-08-1-A-K-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF-50-05.0-L-08-1-A-K-TR
Description
CONN HD ARRAY RCPT 400P SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SEAF-50-05.0-L-08-1-A-K-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
8
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
High Density Array, Female
Mated Stacking Heights
7mm, 8mm, 8.5mm, 11.5mm, 12mm, 14mm, 16mm, 18mm
Number of Positions
400
Height Above Board
0.199" (5.05mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)