SEAF-50-01-S-10-2-RA-GP-K-TR
DigiKey Part Number
SAM14374TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM14374CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF-50-01-S-10-2-RA-GP-K-TR
Description
CONN HD ARRAY RCPT 500P R/A SMD
Detailed Description
500 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
SEAF-50-01-S-10-2-RA-GP-K-TR Models
Category
Number of Rows
10
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Features
Board Guide, Mating Flange, Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Height Above Board
0.611" (15.53mm)
Number of Positions
500
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)