RF316-02RP1-04BJ3-0152
DigiKey Part Number
612-RF316-02RP1-04BJ3-0152-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF316-02RP1-04BJ3-0152
Description
COAX CBL BNC TO MCX 5.9"
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial BNC to MCX RG-316 5.984" (152.00mm)
EDA/CAD Models
RF316-02RP1-04BJ3-0152 Models
Category
2nd Contact Gender
Length
5.984" (152.00mm)
Cable Impedance
50 Ohms
Style
BNC to MCX
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
BNC Jack
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Female
Frequency - Max
6 GHz
Amber
1st Connector Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Operating Temperature
-50°C ~ 165°C