RF316-01SB1-03RP1-0305 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 74
Datasheet
Cable Assembly Coaxial MMCX to SMA RG-316 12.01" (305.00mm)
RF316-01SB1-03RP1-0305
DigiKey Part Number
612-RF316-01SB1-03RP1-0305-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF316-01SB1-03RP1-0305
Description
COAX CBL MMCX TO SMA 12"
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RF316-01SB1-03RP1-0305 Models
Samtec Inc.
2nd Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Series
Length
12.01" (305.00mm)
Cable Impedance
50 Ohms
Style
MMCX to SMA
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
MMCX Plug, Right Angle
Overall Impedance
50 Ohms
Frequency - Max
6 GHz
Amber
2nd Connector
SMA Jack
Operating Temperature
-50°C ~ 165°C