RF174-02RP1-02RP1-0305
DigiKey Part Number
612-RF174-02RP1-02RP1-0305-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF174-02RP1-02RP1-0305
Description
COAX CBL MCX TO MCX 12"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial MCX to MCX RG-174 12.01" (305.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RF174-02RP1-02RP1-0305 Models
Category
2nd Contact Gender
Male
Manufacturer
Samtec Inc.
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Length
12.01" (305.00mm)
Packaging
Bag
Cable Type
RG-174
Part Status
Active
Cable Impedance
50 Ohms
Style
MCX to MCX
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
MCX Plug, Right Angle
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Male
Frequency - Max
6 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Black
2nd Connector
MCX Plug, Right Angle
Operating Temperature
-50°C ~ 90°C