QFSS-016-4.25-L-D-DP-A-BM-GP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Image for QFSS-016-4.25-L-D-DP-A-BM-GP is not available
QFSS-016-4.25-L-D-DP-A-BM-GP
DigiKey Part Number
612-QFSS-016-4.25-L-D-DP-A-BM-GP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFSS-016-4.25-L-D-DP-A-BM-GP
Description
0.635 MM Q2 SHIELDED GROUND PLAN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 Position Connector Differential Pair Array, Female Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QFSS-016-4.25-L-D-DP-A-BM-GP Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Ground Bus (Plane), Shielded
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Differential Pair Array, Female
Mated Stacking Heights
11mm
Number of Positions
32
Height Above Board
0.278" (7.06mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)