Image for MTSW-106-09-T-D-275-NA is not available
MTSW-106-09-T-D-275-NA
DigiKey Part Number
MTSW-106-09-T-D-275-NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-106-09-T-D-275-NA
Description
CONN HEADER R/A 12POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-106-09-T-D-275-NA Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.275" (6.99mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Insulation Height
0.219" (5.56mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A