Image for MTMM-140-02-SM-D-120 is not available
MTMM-140-02-SM-D-120
DigiKey Part Number
MTMM-140-02-SM-D-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-140-02-SM-D-120
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 80 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-140-02-SM-D-120 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Contact Length - Post
0.076" (1.93mm)
Overall Contact Length
0.255" (6.48mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A