MTMM-136-13-G-S-450
DigiKey Part Number
612-MTMM-136-13-G-S-450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-136-13-G-S-450
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 36 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-136-13-G-S-450 Models
Category
Contact Length - Mating
0.450" (11.43mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.164" (4.17mm)
Series
Overall Contact Length
0.673" (17.09mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A