Image for MTMM-135-04-L-Q-175 is not available
MTMM-135-04-L-Q-175
DigiKey Part Number
612-MTMM-135-04-L-Q-175-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-135-04-L-Q-175
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 140 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-135-04-L-Q-175 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.175" (4.45mm)
Series
Contact Length - Post
0.089" (2.26mm)
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
4
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A