Image for MTMM-130-13-T-Q-105 is not available
MTMM-130-13-T-Q-105
DigiKey Part Number
612-MTMM-130-13-T-Q-105-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-130-13-T-Q-105
Description
CONN HEADER VERT 120POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 120 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-130-13-T-Q-105 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.105" (2.67mm)
Series
Contact Length - Post
0.509" (12.93mm)
Overall Contact Length
0.673" (17.09mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
4
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A