MTMM-117-15-G-D-167
DigiKey Part Number
MTMM-117-15-G-D-167-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-117-15-G-D-167
Description
CONN HEADER VERT 34POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 34 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTMM-117-15-G-D-167 Models
Category
Contact Length - Mating
0.166" (4.22mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.605" (15.37mm)
Series
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A