MTMM-116-07-S-D-275
DigiKey Part Number
612-MTMM-116-07-S-D-275-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-116-07-S-D-275
Description
CONN HEADER VERT 32POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 32 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-116-07-S-D-275 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.275" (6.99mm)
Series
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Overall Contact Length
0.456" (11.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A