Image for MTMM-112-13-S-D-510 is not available
MTMM-112-13-S-D-510
DigiKey Part Number
612-MTMM-112-13-S-D-510-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-112-13-S-D-510
Description
"VARIABLE POST HEIGHT HEADER STR
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating
0.510" (12.95mm)
Series
Contact Length - Post
0.104" (2.64mm)
Overall Contact Length
0.673" (17.09mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A