MTMM-108-09-G-D-347
DigiKey Part Number
612-MTMM-108-09-G-D-347-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-108-09-G-D-347
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-108-09-G-D-347 Models
Category
Contact Length - Mating
0.347" (8.81mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.129" (3.28mm)
Series
Overall Contact Length
0.535" (13.59mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A