Image for MTMM-107-05-F-D-138 is not available
MTMM-107-05-F-D-138
DigiKey Part Number
MTMM-107-05-F-D-138-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-107-05-F-D-138
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-107-05-F-D-138 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.138" (3.50mm)
Series
Contact Length - Post
0.180" (4.57mm)
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A