Image for MTLW-120-08-L-D-315 is not available
MTLW-120-08-L-D-315
DigiKey Part Number
MTLW-120-08-L-D-315-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-120-08-L-D-315
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTLW-120-08-L-D-315 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.315" (8.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact