Image for MTLW-120-07-H-D-250 is not available
MTLW-120-07-H-D-250
DigiKey Part Number
MTLW-120-07-H-D-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-120-07-H-D-250
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-120-07-H-D-250 Models
Category
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact