Image for MTLW-113-07-H-S-340-03 is not available
MTLW-113-07-H-S-340-03
DigiKey Part Number
MTLW-113-07-H-S-340-03-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-113-07-H-S-340-03
Description
CONN HEADER VERT 13POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 13 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-113-07-H-S-340-03 Models
Category
Contact Length - Mating
0.340" (8.64mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.030" (0.76mm)
Series
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Number of Positions Loaded
12
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact