Image for MTLW-104-06-S-S-160 is not available
MTLW-104-06-S-S-160
DigiKey Part Number
MTLW-104-06-S-S-160-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-104-06-S-S-160
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-104-06-S-S-160 Models
Category
Contact Length - Mating
0.160" (4.06mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.080" (2.03mm)
Series
Overall Contact Length
0.300" (7.62mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact