LPAF-50-03.5-S-08-2-K-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for LPAF-50-03.5-S-08-2-K-TR is not available
LPAF-50-03.5-S-08-2-K-TR
DigiKey Part Number
612-LPAF-50-03.5-S-08-2-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPAF-50-03.5-S-08-2-K-TR
Description
.050" LP ARRAY HIGH-SPEED HIGH-D
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400 Position Connector Array, Female Sockets Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
LPAF-50-03.5-S-08-2-K-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
8
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Array, Female Sockets
Mated Stacking Heights
4.5mm, 5mm
Number of Positions
400
Height Above Board
0.130" (3.30mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)