Image for HW-08-12-L-D-825-SM is not available
HW-08-12-L-D-825-SM
DigiKey Part Number
612-HW-08-12-L-D-825-SM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW-08-12-L-D-825-SM
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HW-08-12-L-D-825-SM Models
Category
Length - Overall Pin
0.965" (24.511mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.140" (3.556mm)
Series
Length - Stack Height
0.825" (20.955mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
16
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)