HMTSW-103-09-T-D-430-RA
DigiKey Part Number
612-HMTSW-103-09-T-D-430-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-103-09-T-D-430-RA
Description
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 6 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HMTSW-103-09-T-D-430-RA Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.430" (10.92mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.240" (6.10mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
3A