FTSH-120-01-F-DV-K-P-TR
DigiKey Part Number
SAM13974TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM13974CT-ND - Cut Tape (CT)
SAM13974DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FTSH-120-01-F-DV-K-P-TR
Description
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 40 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
FTSH-120-01-F-DV-K-P-TR Models
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Insulation Height
0.099" (2.51mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Features
Keying Shroud, Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact