FFSD-25-D-24.00-01-N
DigiKey Part Number
SAM8904-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSD-25-D-24.00-01-N
Description
CABLE ASSEM .05" 50POS 24"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 2.00' (609.60mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFSD-25-D-24.00-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
2.00' (609.60mm)
Series
Features
Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Socket
Cable Termination
IDC
Number of Positions
50
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
FFSD-25-D-24.00-01-F-NSamtec Inc.83FFSD-25-D-24.00-01-F-N-ND98,10000 złParametric Equivalent
In-Stock: 138
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CABLE ASSEM .05" 50POS F-F 2"
In-Stock: 1004
CABLE ASSEM .05" 50POS F-F 6"
In-Stock: 780
CABLE ASSEM .05" 50POS F-F 12"
In-Stock: 840
CABLE ASSY .05" 50POS F-F 14"
In-Stock: 94
CABLE ASSY .05" 50POS F-F 20"