FFSD-05-D-03.50-01-F-N is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 2
Datasheet
In Stock: 0
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.292' (88.90mm, 3.50")
FFSD-05-D-03.50-01-F-N
DigiKey Part Number
FFSD-05-D-03.50-01-F-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSD-05-D-03.50-01-F-N
Detailed Description
EDA/CAD Models
FFSD-05-D-03.50-01-F-N Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Manufacturer
Length
0.292' (88.90mm, 3.50")
Number of Positions
10
Contact Finish Thickness
3.00µin (0.076µm)
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)