ERDP-013-12.00-TBR-TTL-5-D
DigiKey Part Number
612-ERDP-013-12.00-TBR-TTL-5-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERDP-013-12.00-TBR-TTL-5-D
Description
CBL ASSM M-M 26POS 12" HDR
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Cable Assembly Rectangular Plug to Plug 1.00' (304.80mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERDP-013-12.00-TBR-TTL-5-D Models
Category
Pitch - Cable
0.016" (0.40mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
1.00' (304.80mm)
Series
Color
Blue, Ribbon
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Cable Termination
IDC
Connector Type
Plug to Plug
Contact Finish
Gold
Number of Positions
26
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.031" (0.80mm)