DW-23-10-T-D-475
DigiKey Part Number
612-DW-23-10-T-D-475-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-23-10-T-D-475
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
46 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Category
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.245" (6.223mm)
Series
Length - Stack Height
0.475" (12.065mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
46
Termination
Solder
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)