ADM6-60-01.5-L-4-2-A-TR is Obsolete and no longer manufactured.
Samtec Inc.
In Stock: 0
Samtec Inc.
In Stock: 3 240
Datasheet
240 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount Gold
ADM6-60-01.5-L-4-2-A-TR
ADM6-60-01.5-L-4-2-A-TR
AcceleRate HD Ultra-Dense Multi-Row Connectors from Samtec  PIO | DigiKey
ADM6-60-01.5-L-4-2-A-TR
DigiKey Part Number
612-ADM6-60-01.5-L-4-2-A-TR-ND - Tape & Reel (TR)
612-ADM6-60-01.5-L-4-2-A-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
612-ADM6-60-01.5-L-4-2-A-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADM6-60-01.5-L-4-2-A-TR
Description
CONN 0.635MM HDR 60POS SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ADM6-60-01.5-L-4-2-A-TR Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
5mm, 9mm
Number of Positions
240
Height Above Board
0.134" (3.40mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)