ADM6-10-06.5-L-4-0-A-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
40 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount Gold
AcceleRate HD Ultra-Dense Multi-Row Connectors from Samtec  PIO | DigiKey
ADM6-10-06.5-L-4-0-A-TR
DigiKey Part Number
612-ADM6-10-06.5-L-4-0-A-TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADM6-10-06.5-L-4-0-A-TR
Description
CONN 0.635MM HDR 40POS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Number of Rows
4
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Strip
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
High Density Array, Male
Mated Stacking Heights
10mm, 14mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.359" (9.12mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)