CL21C101JCANNND is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 161 882
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
YAGEO
Murata Electronics
Murata Electronics
KYOCERA AVX
Upgrade
Upgrade
KEMET
100 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
CL21C101JCANNND
DigiKey Part Number
CL21C101JCANNND-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL21C101JCANNND
Description
CAP CER 100PF 100V NP0 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL21C101JCANNND Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)