CL21B561KBANNNC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 19 684
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
YAGEO
Vishay Vitramon
Upgrade
Upgrade
KEMET
560 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
CL21B561KBANNNC
DigiKey Part Number
1276-1798-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL21B561KBANNNC
Description
CAP CER 560PF 50V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL21B561KBANNNC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)