CL21B474KAFNNNF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 61 554
Datasheet
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 89 575
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
TDK
Direct
YAGEO
Murata Electronics
Murata Electronics
KYOCERA AVX
KEMET
0.47 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
CL21B474KAFNNNF
DigiKey Part Number
CL21B474KAFNNNF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL21B474KAFNNNF
Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL21B474KAFNNNF Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)