CL21A226MQCLQNC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 91 358
Datasheet
Similar
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 320 236
Datasheet
Similar
Direct
KYOCERA AVX
Direct
Würth Elektronik
KEMET
TDK
YAGEO
YAGEO
Murata Electronics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
22 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
CL21A226MQCLQNC
DigiKey Part Number
1276-2412-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL21A226MQCLQNC
Description
CAP CER 22UF 6.3V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL21A226MQCLQNC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)