CL10C100CB8NNWC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 3
Datasheet
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 85 462
Datasheet
In Stock: 0
Direct
KYOCERA AVX
Direct
KYOCERA AVX
Upgrade
Upgrade
KEMET
KEMET
TDK
YAGEO
YAGEO
10 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
CL10C100CB8NNWC
DigiKey Part Number
1276-2150-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10C100CB8NNWC
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL10C100CB8NNWC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)