CL10B154KB8VPNC
DigiKey Part Number
1276-6514-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10B154KB8VPNC
Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.15 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CL10B154KB8VPNC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
General Purpose
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)