CL10B102KB85PNC is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 46 111
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 53 696
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
KEMET
Murata Electronics
Vishay Vitramon
Upgrade
Upgrade
KEMET
Murata Electronics
In Stock: 685
1000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
CL10B102KB85PNC
DigiKey Part Number
1276-1912-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10B102KB85PNC
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL10B102KB85PNC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Open Mode
Series
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.020" (0.50mm)