CL10A475MQ8NNWC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 442 301
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 13 780
Datasheet
KEMET
YAGEO
TDK
Murata Electronics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
4.7 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
CL10A475MQ8NNWC
DigiKey Part Number
1276-CL10A475MQ8NNWCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10A475MQ8NNWC
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)