CL10A475MQ5LNNC
DigiKey Part Number
1276-1906-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-1906-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10A475MQ5LNNC
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CL10A475MQ5LNNC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low Profile
Part Status
Obsolete
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.020" (0.50mm)