CL05C110JB5NNNC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 56 339
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Murata Electronics
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
Parametric Equivalent
KEMET
KEMET
YAGEO
YAGEO
11 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
CL05C110JB5NNNC
DigiKey Part Number
1276-1637-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL05C110JB5NNNC
Description
CAP CER 11PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL05C110JB5NNNC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)