CL05A105KQ3LNNC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 2 070 988
Datasheet
Direct
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 228 474
Datasheet
Upgrade
Upgrade
KYOCERA AVX
KEMET
YAGEO
Taiyo Yuden
KEMET
TDK
TDK
1 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
CL05A105KQ3LNNC
DigiKey Part Number
1276-1446-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL05A105KQ3LNNC
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL05A105KQ3LNNC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low Profile
Packaging
Cut Tape (CT)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)