UJ20-C-V-C-2-SMT-TR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 12 259
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 11 435
Datasheet
USB-C (USB TYPE-C) USB 2.0 Receptacle Connector 24 (16+8 Dummy) Position Through Hole
UJ20-C-V-C-2-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-UJ20-C-V-C-2-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-UJ20-C-V-C-2-SMT-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UJ20-C-V-C-2-SMT-TR
Description
CONN RCPT USB 2.0 TYPE C PCB
Detailed Description
EDA/CAD Models
UJ20-C-V-C-2-SMT-TR Models
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.25A, 5A
Voltage - Rated
20VDC